Nasi Dentyści w Częstochowie spotykają się czasami z przypadkami dentofobii, problem ten jest jednak bardziej powszechny niż nam się to może wydawać. W dużej ilość przypadków jej przyczyn należy szukać w tym, że pacjenci mają już na swoim koncie nieprzyjemne doświadczenia związane z odczuwaniem podczas zabiegów bólu. Szacuje się, że chociaż niewielki lęk przed dentystą odczuwa przynajmniej 60% osób. U około 5% jest on bardzo silny i pacjenci na samą myśl o siedzeniu w fotelu dentystycznym odczuwają ogromny strach i przez to zgłaszają się na wizytę dopiero jak zaczynają odczuwać, spowodowany bardzo już rozwiniętą chorobą próchnicową zęba, silny ból.
Żeby przełamać strach przed dentystą, niezbędne jest przede wszystkim znalezienie odpowiedniego lekarza stomatologa, który będzie potrafił nas uspokoić. Tłumaczenie na bieżąco wszystkich wykonywanych czynności, zdecydowanie pomaga Pacjentom przezwyciężyć lęk.
Najwazniejszym aspektem jest jednak korzystanie podczas przeprowadzania bardziej skomplikowanych i powodujących odczuwanie bólu zabiegów ze znieczulenia.
W gabinetach Medidens skupiamy się na leczeniu Pacjentów tak, by nie odczówali przy tym bólu, chodzi bowiem o to, aby sam proces leczenia nie kojerzył się ze stresem i był jak najbardziej komfortowy.
Jakie są metody podawania znieczulenia w stomatologii?
Ze względu na specyfikę wykonywanych w gabinetach stomatologicznych zabiegów, w zdecydowanej większości przypadków, przed rozpoczęciem mogących powodować odczuwanie bólu zabiegów podaje się pacjentowi znieczulenie miejscowe, które obejmują swoim działaniem jedynie część leczonej właśnie żuchwy lub szczęki. Problem ze znieczuleniem miejscowym jest taki, że jest ono podawane iniekcyjnie, czyli poprzez wykonanie zastrzyku. Niestety są Pacjenci, którzy najbardziej na świecie boją się właśnie wykonywanych wewnątrz jamy ustnej zastrzyków i często wolą odczuwać ból podczas leczenia, niż skorzystać ze znieczulenia iniekcyjnego. Jest to w ogóle jedna z częstszych przyczyn odczuwania strachu przed dentystą, brak możliwości skorzystania ze znieczulenia przed zabiegiem.
Jesli jesteś takim Pacjentem, warto wspomnieć o swoich lękach na wizycie a prowadzący leczenie dentysta skorzysta wówczas ze specjalnej maści znieczulającej, żelu lub użyje substancji znieczulającej w sprayu. Takie środki mimo, że działają głównie powierzchniowo, zdecydowanie zmniejszają uczucie dyskomfortu samej iniekcji. Dodatkowo poda znieczulenie znacznie wolniej, przez co uczucie rozpierania w dziąśle lub podniebieniu będzie znacznie mniejsze.
Tak podane znieczulenie z powodzeniem sprawdza się u osób, które boją się iniekcji, a jednocześnie z powodu dużego poziomu skomplikowania zabiegu, np. podczas leczenia kanałowego jest wymagane.
Pamiętaj, że w obecnych czasach można leczyć zęby bezbolesnie – korzystaj więc z gabinetów, gdzie komfort Pacjentów jest jednym z priorytetów.