Czym jest Higienizacja?
Medidens Częstochowa

Zabieg higienizacji zębów to ważny element w utrzymaniu zdrowego uzębienia i polega na dokładnym oczyszczeniu każdego zęba, usuwaniu osadów oraz kamienia nazębnego. Wykonywany przynajmniej 2 razy w roku pozwoli pozbyć się wielu uciążliwych dolegliwości, stanowi też świetne uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej.
Przy prawidłowo wykonanej higienizacji pozbędziemy się również płytki bakteryjnej, odpowiedzialnej za rozwój chorób przyzębiał.

Czy zabieg higienizacji zębów boli? Dla większości naszych Pacjentów są to zabiegi bezbolesne, które dają jedynie lekkie uczucie dyskomfortu. W przypadku osób z nadwrażliwością zębów lub cofniętymi dziąsłami polecamy zastosować miejscowe znieczulenie.

Zabiegi w ramach higienizacji zębów

  • Skaling

W pierwszym etapie higienizacji zębów wykonujemy skaling zębów. Polega on na usunięciu kamienia nazębnego, który w znacznych ilościach gromadzi się w przestrzeniach międzyzębowych czy w okolicach dziąseł z przodu i z tyłu uzębienia. Pozostawiony prowadzi do próchnicy czy paradontozy. Jest też częstym winowajcą nieprzyjemnego zapachu z ust.

  • Piaskowanie

Kolejnym z etapów higienizacji to piaskowanie, czyli usuwanie osadów oraz przebarwień powierzchniowych. Używamy do tego specjalnej dyszy, z której wydobywa się pod ciśnieniem strumień wody, powietrza i piasku o przyjemnym miętowym smaku. Ta specjalna mieszanka nie uszkadza jednak szkliwa, za to skutecznie usuwa naloty po kawie, herbacie czy dymie tytoniowym. Poprzez piaskowanie zębów połączone ze skalingiem uzyskujemy efekt jaśniejszych zębów.

  • Polerowanie

Po zakończonym piaskowaniu zebów przechodzimy do ich polerowania. Pozwala to usunąć pozostałości nalotów podczas szczotkowania zębów przy wykorzystaniu past polerskich. Nasz specjalista używa do tego specjalnych gumek, których zadaniem jest wygładzenie powierzchni szkliwa, dzięki czemu osady i zanieczyszczenia nie będą się go trzymały.

  • Fluoryzacja

Ostatnim etapem higienizacji jest fluoryzacja zębów i a polega ona na nałożeniu na powierzchnię zębów fluoru w postaci piany, który ma na celu zabezpieczyć szkliwo przed rozwojem próchnicy oraz nadwrażliwością.

Higienizacja zębów
wskazania

Przed wykonaniem higienizacji zębów ważne jest, aby najpierw udać się do lekarza dentysty, który oceni stan naszego uzębienia.  Stomatolog może stwierdzić zwiększoną potrzebę oczyszczania jamy ustnej wtedy, gdy posiadamy predyspozycje do występowania i rozwoju próchnicy.

Zabiegom higienizacyjnym warto poddawać się przynajmniej dwa razy w roku. Bardzo ważna jest także samodzielna kontrola stanu własnego uzębienia.
W przypadku, gdy zauważymy u siebie osady, których nie jesteśmy w stanie usunąć podczas codziennego szczotkowania, należy wówczas skorzystać z usług naszego specjalisty. Częstsza potrzeba wykonywania zabiegów higienizacyjnych może dotyczyć np. osób palących papierosy czy spożywających spore ilości kawy.

Higienizacja jest również wymagana w przypadku osób, które zdecydowały się na wybielanie zębów, ponieważ tylko precyzyjnie oczyszczona powierzchnia jest w stanie wchłonąć preparat wybielający.

UMÓW SIĘ NA KONSULTACJE