Atopowe zapalenie skóry
Przebieg AZS - etapy choroby
Obraz kliniczny w atopowym zapaleniu skóry zmienia się wraz z wiekiem pacjenta. W jego przebiegu wyróżnia się 3 okresy.
- Okres I to wyprysk atopowy okresu niemowlęcego, występuje u pacjentów do 2. roku życia. Zmiany pojawiają się zazwyczaj około 3 miesiąca życia i mają cechy ostrego stanu zapalnego. Zlokalizowane są najczęściej na twarzy. Zmiany występują również na owłosionej skórze głowy. Zmiany lokalizują się u nasady płatków usznych, co często określane jest jako nadrywanie się płatków usznych. W postaciach ciężkich mogą występować rozlane ogniska na tułowiu, pośladkach oraz na kończynach po stronie wyprostnej. Zmiany są symetryczne i zazwyczaj oszczędzona jest okolica pieluszkowa.
- Wyprysk atopowy późnego dzieciństwa, który obserwuje się u pacjentów do 12. roku życia, nazywany jest okresem II AZS. Charakteryzuje się występowaniem zmian rumieniowo – grudkowych z bardzo nasiloną suchością skóry. Zmiany lokalizują się głównie na powierzchniach zgięciowych dużych stawów ( kolanowych, łokciowych, nadgarstkowych ), na skórze karku, grzbietach dłoni i stóp.
- Okres III to wyprysk atopowy okresu młodzieńczego i osób dorosłych. Cechują go zmiany zapalne ze znaczną lichenifikacją umiejscowione na twarzy, szyi, górnej części ciała, w zgięciach stawowych oraz na grzbietach dłoni.
UMÓW SIĘ NA KONSULTACJE