Leczenie kanałowe zębów
Medidens Częstochowa
Leczenie kanałowe (endodontyczne) zęba jest wykonywane w przypadku bardzo rozwiniętej choroby próchnicowej, kiedy nie można już jej pokonać z zastosowaniem bardziej konwencjonalnych metod. Choroba próchnicowa zęba przebiega w różnym tempie, ale zawsze atakujące ząb bakterie starają się dotrzeć jak najgłębiej zęba. Na początku próchnica atakuje tylko szkliwo zęba i jest możliwa do usunięcia przy pomocy stosunkowo prostego zabiegu remineralizacji szkliwa. Później bakteriom próchnicowym udaje się przedostać głębiej w zębinę, doprowadzając tym samym do powstania w zębie ubytku. Pacjent zazwyczaj cały czas nie wie, że jego zębom zagraża jakieś niebezpieczeństwo, ponieważ cały czas nie odczuwa żadnego bólu, a powstałe ubytki są na tyle małe, że nie jest w stanie ich dostrzec przeglądając się w lustrze lub wyczuć ich językiem. Ból pojawia się dopiero wówczas, gdy niewykryta w porę próchnica zdoła już się przedostać także przez zębinę i zaatakuję unerwioną i ukrwioną miazgę w kanałach zęba. W takiej sytuacji pokonanie choroby i uratowanie chorego zęba przed ekstrakcja wymaga wykonania właśnie leczenia endodontycznego, czyli leczenia kanałowego.
Czy warto podjąć się
leczenia kanałowego zęba?
Leczenie kanałowe jest wykonywane w ramach stomatologii zachowawczej. Zabieg ten przez lata zdążył już obrosnąć licznymi legendami. Jest to związane z tym, że jeszcze kilkanaście lat temu leczenie kanałowe było bardzo nieprzyjemnym i bolesnym zabiegiem, którego nie można było wykonać w trakcie tylko jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Dziś leczenie kanałowe jest już jednak wykonywane w nieco inny sposób, a w zasadzie z zastosowaniem innych metod. Leczenie kanałowe pod mikroskopem zwiększa precyzję działań wykonującego zabieg dentysty, dzięki czemu powoduje też jego znaczne skrócenie.
Zachodzący postęp w endodoncji, który sprawia że leczenie kanałowe nie jest już tak nieprzyjemne, jak niegdyś, nie jest jednak jedynym powodem, dla którego warto jest się podjąć leczenia kanałowego.
Pamiętajmy bowiem o tym, że jeżeli nie wykonamy leczenia endodontycznego chory ząb będzie trzeba usunąć. Jest to krok nieodwracalny, który będzie wymagał w przyszłości zastosowania leczenia protetycznego, w celu uzupełnienia powstałej luki w uzębieniu. Wstawienie w to miejsce implantu stomatologicznego lub mostu protetycznego na pewno będzie nas kosztowało więcej pieniędzy, a przy tym zajmie dużo więcej czasu. Jeżeli zatem mamy do wyboru próbę uratowania zęba przed ekstrakcją lub jego usunięcie, zawsze warto jest wybrać pierwszą opcję!
Na czym polega leczenie kanałowe zębów?
Leczenie kanałowe zęba przebiega w kilku etapach. Przed rozpoczęciem właściwego zabiegu, konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG chorego zęba, które pokaże stomatologowi, ile dokładnie kanałów posiada chory ząb, jaka jest ich długość, grubość oraz jaki jest ich przebieg. Warto bowiem wiedzieć, ze wszystkie te dane w każdym zębie mogą być inne. Po zapoznaniu się ze zdjęciem rentgenowskim, dentysta może przystąpić do właściwego zabiegu.
Leczenie endodontyczne rozpoczyna się od otworzenia korony zęba, żeby uzyskać dostęp do znajdujących się głębiej kanałów. Następnie kanały zostają dokładnie wyczyszczone z atakujących ząb bakterii próchnicowych, ale także ze zdrowej miazgi zębowej. Ząb po leczeniu kanałowym będzie więc tak naprawdę martwy, ale nadal będzie mógł pełnić swoje funkcje i nie będzie potrzeby protetycznego odbudowania powstałej w łuku zębowej luki. Po wyczyszczeniu kanałów, są one dezynfekowane i poszerzane. Czynność tę wykonuje się przy użyciu narzędzi endodontycznych. Kanały mogą mieć różną grubość, dlatego żeby mieć możliwość wykonania wszystkich etapów zabiegu, konieczne jest właściwe uformowanie kanałów w celu późniejszego wypełnienia ich gutaperką. Po zakończeniu pracy nad kanałami zęba, należy jeszcze odbudować jego koronę. Można to zrobić stosując koronę protetyczną lub wkład koronowo-korzeniowy.
Znaczenie dobrego rozpoznania choroby zęba
Skuteczność wykonanego leczenia endodontycznego zależy przede wszystkim od właściwego rozpoznania stanu choroby próchnicowej. W postawieniu trafnej diagnozy pomagają takie elementy jak:
- wywiad z pacjentem – rozmowa z pacjentem sprawia, że stomatolog zapoznaje się z dolegliwościami, ogólnym stanem zdrowia i oczekiwaniami związanymi z leczeniem,
- badania kliniczne – są to badania obejmujące całe uzębienie, zgryz, stan przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej, a także badania szczegółowe dotyczące problematycznego zęba,
- badania dodatkowe – m.in. badanie RTG pozwalające zobaczyć budowę chorego zęba i stan otaczającej kości.
Analiza wyników badań pozwala na postawienie odpowiedniej diagnozy, na podstawie której doświadczony stomatolog opracowuje plan leczenia dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Nowoczesne leczenie kanałowe
Aby leczenie kanałowe zakończyło się sukcesem, w naszej klinice stomatologicznej w Częstochowie korzystamy z najnowszych dostępnych aktualnie technologii i narzędzi endodontycznych. Spośród nich warto wyróżnić:
- nowoczesne, ręczne i maszynowe narzędzia do opracowania kanałów : (Flexmaster, PROFILE, PROTAPERY),
- narzędzia do pomiarów długości kanału korzeniowego, bez konieczności wykonywania zdjęcia RTG, które zapewniają wysoką dokładność, w oparciu o analizę sygnałów elektronicznych,
- endometry Raypex LOKATOR umożliwiające przeprowadzenie prawidłowego leczenia kanałowego u pacjentek spodziewających się dziecka, co z uwagi na szkodliwość promieniowania rentgenowskiego musiałoby być odłożone do porodu,
- systemy do wypełniania kanałów,
- lupy tytanowe SANDY GRENDEL - przyrządy pozwalające uzyskać powiększenie 2,5 oraz 3,2 x obserwowanego obrazu, poprawiając komfort pracy lekarza, umożliwiają zwiększenie precyzji wykonywanych zabiegów,
- ultradźwiękowy skaler Endo Chuck - ułatwiający pracę lekarza oraz pozwalający dotrzeć do miejsc niedostępnych dla narzędzi ręcznych,
Leczenie nieodwracalnych zapaleń miazgi
Leczenie nieodwracalnych zapaleń miazgi to leczenie zębów, w których doszło do licznych stanów zapalnych wewnętrznej tkanki. Jest to typowe leczenie kanałowe, które polega na usunięciu chorej miazgi z komory oraz kanałów, ich zdezynfekowaniu, opracowaniu i poszerzeniu oraz szczelnym wypełnieniu specjalnym materiałem (gutaperką)..
Po tym etapie dalsze leczenie zębów przebiega typowo. Wynik leczenia oceniany jest natychmiast, dzięki możliwości wykonania zdjęcia rentgenowskiego na miejscu w pracowni naszej kliniki.
Aby zapewnić pacjentowi maksymalny komfort, leczenie kanałowe zawsze jest przeprowadzane w wykonywanym przez stomatologa znieczuleniu miejscowym.
Leczenie biologiczne miazgi
Zgorzel miazgi zęba (zapalenie miazgi zęba) jest groźną chorobą zęba, która w niektórych przypadkach może także stanowić realne zagrożenie dla całego organizmu. Zgorzel to stan, w którym dochodzi do rozpadu gnilnego w martwych tkankach organizmu, w tym przypadku w poddanej działaniu bakterii próchnicowych unerwionej i ukrwionej miazdze zęba. Jama ustna człowieka tworzy środowisko, w którym martwe tkanki bardzo szybko zostają zainfekowane bakteriami gnilnymi. Sprzyjają temu odpowiednia temperatura oraz wysoka wilgotność.
Zgorzel miazgi zęba może przebiegać bezobjawowo lub może jej towarzyszyć bardzo silny ból. Przebieg bezobjawowy dotyczy tych przypadków, w których komora zęba pozostaje cały czas szeroko otwarta, dzięki czemu tworzące się związki toksyczne mają swobodny dostęp do jamy ustnej. Inaczej sytuacja wygląda, gdy komora zęba jest szczelnie zamknięta, wtedy narastające wewnątrz ciśnienie powoduje bardzo silne reakcje bólowe.
Leczenie zgorzeli miazgi zęba
Sposób leczenia zgorzeli miazgi zęba zależy od stanu zęba. Jeżeli jest to możliwe, przeprowadza się leczenie endodontyczne (kanałowe), które umożliwia usunięcie z zęba zmienionych patologicznie tkanek oraz dokładne oczyszczenie kanałów z miazgi. W przypadku stwierdzenia zgorzeli miazgi, często zamiast szybkiego wypełnienia kanałów specjalnym materiałem, najpierw zakłada się do kanałów na jakiś czas opatrunek, a dopiero na następnej wizycie kończy się całe leczenie wypełniając kanały gutaperką oraz odbudowując zniszczoną koronę zęba.
W przypadku braku możliwości wykonania leczenia kanałowego zaatakowanego zgorzelą zęba, lub ilość pozostałych twardych tkanek zęba powoduje brak możliwości jego późniejszego odbudowania, leczenie polega na wykonaniu zabiegu chirurgicznego – albo całkowitego usunięcia chorego zęba, albo na wykonaniu hemisekcji lub radektomii, czyli usunięcia jedynie części zęba, wraz z zaatakowanym chorobą korzeniem.
Leczenie zapalenia
tkanek okołowierzchołkowych
Tkanki okołowierzchołkowe to wszystkie umiejscowione w obrębie kości tkanki otaczające wierzchołek korzenia zęba, czyli jego końcową, najwęższą część. Zalicza się do nich m.in. ozębną, kości wyrostka zębodołowego oraz cement korzeniowy. Zapalenia tkanek okołowierzchołkowych mogą mieć różny charakter. Wyróżniamy zapalenia ostre, przewlekłe oraz zaostrzone. Każda z możliwości może przebiegać na różne sposoby. Przyczyny powstawanie zapaleń okołowierzchołkowych mogą być bardzo różne i być spowodowane zarówno przez czynniki zewnątrzpochodne (m.in. bakterie, czynniki mechaniczne i chemiczne czy alergreny), jak i przez czynniki wewnątrzpochodne (np. być skutkiem choroby), te drugie jednak są stosunkowo rzadkie.
Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych to dolegliwość, która daje wiele uciążliwych objawów. Pacjent zmaga się z bólem oraz utrudnionym przeżuwaniem pokarmu. Chorobie może towarzyszyć także duże osłabienie, gorączka czy powiększenie węzłów chłonnych i obrzęk tkanek. Leczenie zapalenia tkanek okołowierzchołkowych polega na wykonaniu leczenia kanałowego i odbudowie tkanki zęba. Warto jednak wiedzieć, że leczenie endodontyczne nie daje 100-procentowej pewności wyleczenia choroby. W niektórych przypadkach, pomimo dobrze przeprowadzonego zabiegu, nie udaje się w pełni wyciszyć powstałego stanu zapalnego i w zębie nadal są obecne bakterie, które uniemożliwiają wygojenie powstałych ran. W takich przypadkach konieczne jest wykonanie ekstrakcji zęba będącego przyczyna powstawania zmian zapalnych.
Kiedy trzeba powtórzyć leczenie kanałowe (wykonanie rewizji)
Zdarzają się przypadki, kiedy leczenie kanałowe może wymagać rewizji, czyli powtórnego przeprowadzenia. Powtórzenie leczenia endodontycznego może być konieczne m.in. w przypadku :
- braku ustąpienia dolegliwości bólowych ze strony zęba poddanego leczeniu kanałowemu,
- widocznego na zdjęciach RTG zęba, nieprawidłowego wypełnienia kanałów korzeniowych (najczęściej zostaje to odkryte podczas przygotowań do leczenia protetycznego zęba),
- widocznej na zdjęciach RTG zmiany w kości, które nie wygoiły się po przeprowadzonym leczeniu kanałowym.
Powtórne leczenie kanałowe jest zawsze bardziej skomplikowane.. Stomatolog zmuszony jest bowiem nie tylko do powtórnego wyczyszczenia kanałów, ale także do wcześniejszego usunięcia materiału wypełniającego, odnalezienia pominiętego kanału lub do zlokalizowania i usunięcia znajdującego się wewnątrz fragmentu złamanego narzędzia kanałowego.