Chirurg Szczękowy
w Częstochowie

Chirurgia stomatologiczna to bardzo szeroka dziedzina, której zadaniem jest leczenie problemów w obrębie jamy ustnej, z którymi nie można sobie poradzić poprzez wykonanie leczenia zachowawczego. Wiele osób kojarzy chirurga szczękowego wyłącznie z zabiegami usuwania zębów mądrości, tymczasem jest to bardzo duże uproszczenie. Interwencja chirurga twarzowo-szczękowego jest konieczna także w wielu innych przypadkach. Z pomocy takiego specjalisty korzystają m.in. dentyści zajmujący się stomatologią zachowawczą, protetycy i implantolodzy, zwłaszcza w przypadku wszczepiania implantów zębowych i konieczności wykonania sterowanej regeneracji kości, czy ortodonci w trakcie przygotowań do leczenia wady zgryzu. Zakres przeprowadzanych przez chirurga szczękowego zabiegów jest bardzo duży. Zanim jednak chirurg szczękowy przystąpi do wykonania określonego zabiegu, koniecznie musi się dokładnie zapoznać z zaistniałym problemem.

Diagnostyka przed leczeniem chirurgicznym zębów i przyzębia

Pierwsza wizyta w gabinecie chirurga szczękowego zazwyczaj polega na wykonaniu dokładnych badań diagnostycznych oraz dobraniu najlepszej w danym przypadku metody wykonania zabiegu. W trakcie takiej wizyty chirurg szczękowy przeprowadza z pacjentem wywiad ogólny, sprawdza stan jamy ustnej oraz zleca wykonanie niezbędnych badań.

Wywiad oraz badanie stanu jamy ustnej ma na celu dobranie najbardziej optymalnej metody znieczulenia (trzeba m.in. określić, czy pacjent nie jest uczulony na żaden składnik preparatów stosowanych do znieczulenia), techniki wykonania zabiegu oraz określenie planu przygotowania do wykonania planowanego leczenia operacyjnego. Chirurg szczękowy koniecznie musi też poznać ogólny stan zdrowia pacjenta oraz wiedzieć o wszystkich przyjmowanych przez niego lekach.

W przypadku przygotowań do wykonania bardziej skomplikowanego zabiegu chirurgicznego, czasami konieczne jest także zlecenie wykonania przez pacjenta dalszych ogólnych badań stanu zdrowia (m.in. morfologii, OB. Itp.). Chirurg szczękowy na pewno także zleci wykonanie konkretnych zdjęć RTG w naszej pracowni. W zależności od rodzaju wykonywanego zabiegu, może to być zdjęcie RTG pojedynczego zęba, lub np. zdjęcie pantomograficzne całego łuku zębowego.

Po przeprowadzeniu wstępnego badania oraz zaplanowaniu leczenia, przygotowany plan jest przedstawiany pacjentowi. Po jego akceptacji można przystąpić do przekazania pacjentowi dokładnych zaleceń.
W gabinecie stomatologicznym Medidens w Częstochowie wykonujemy pełen zakres stomatologicznych zabiegów chirurgicznych. Wśród nich są m.in.:

Usuwanie zębów nie jest jedynym zabiegiem wykonywanym przez chirurga szczękowego, ale jest jednym z częstszych. Można wyróżnić dwa rodzaje zabiegów ekstrakcji zębów. Pierwszy z nich to usuwanie zębów proste, które wykonuje się w przypadku zębów chorych, zakażonych próchnicą, lub po nieudanym leczeniu. Jest to zabieg stosunkowo łatwy, który nie wymaga zastosowania zbyt skomplikowanych metod. W niektórych przypadkach jest jednak konieczny, ponieważ ząb który jest bardzo zakażony próchnicą, pomimo iż nie jest już w stanie pełnić swoich funkcji, może stać się realnym zagrożeniem dla zębów sąsiadujących. Proste zabiegi ekstrakcji zębów są także wykonywane w celu usunięcia wyrżniętych już ósemek, czyli zębów mądrości. Nie zawsze bowiem w łuku zębowym jest na nie wystarczająca ilość miejsca.

W niektórych przypadkach nie można jednak wykonać prostej ekstrakcji i konieczne jest przeprowadzenie bardziej skomplikowanego i czasochłonnego operacyjnego usunięcia zęba. Taki zabieg jest wykonywany m.in. w przypadku usuwania jedynie korzenia zęba lub w celu usunięcia zębów zatrzymanych, czyli takich, które nie mogły się wyrżnąć lub są wyrżnięte tylko częściowo, ponieważ nie było na nie wystarczającej ilości miejsca w łuku zębowym, natomiast teraz stanowią zagrożenie dla innych zębów. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, przyjmujący w naszej klinice chirurdzy stomatolodzy zadbają o to, żeby zabieg operacyjnej ekstrakcji zęba przebiegł sprawnie i bez dyskomfortu dla pacjenta, a proces gojenia powstałej w wyniku zabiegu rany był szybki i bez komplikacji.


Wspomaganie innych dziedzin stomatologii

Chirurg szczękowy wykonuje także zabiegi, które umożliwiają przeprowadzanie leczenia protetycznego i ortodontycznego oraz wspierają leczenie zachowawcze. Przeprowadzane przez chirurga szczękowego zabiegi służą właściwemu przygotowaniu jamy ustnej pacjenta do dalszego leczenia.

W bardzo wielu przypadkach przed rozpoczęciem leczenia protetycznego konieczne jest najpierw właściwe przygotowanie jamy ustnej i doprowadzenie jej do stanu, który umożliwi przeprowadzenie kolejnego etapu leczenia.

W ramach przygotowań do leczenia przez protetyka najczęściej wykonuje się zabiegi polegające na plastyce wyrostka zębowego, modelowaniu zagłębień kostnych, wyrównywaniu zniekształceń, wyeliminowaniu zmian chorobowych kości i tkanek miękkich, usunięciu pojedynczych zębów, a w przypadku protetyki na implantach i przygotowań do wszczepienia implantów zębowych także zabiegi sterowanej odbudowy kości (augmentacja).

Leczenie zębów po urazach

Chirurg szczękowy zajmuje się także leczeniem zębów po przebytych urazach. Przypadki urazów zębów najczęściej zdarzają się u dzieci, jednak oczywiście nie zawsze i z takimi problemami przychodzą do gabinetu chirurgicznego także pacjenci dorośli. Urazów zębów nie można bagatelizować – należy niezwłocznie odwiedzić gabinet stomatologiczny, aby uzyskać pomoc. W przypadku niewielkich uszkodzeń, sprawdza się leczenie zachowawcze. Jeśli urazy są poważne, wówczas stomatolog ogólny współpracuje z protetykiem lub podejmuje decyzję o ekstrakcji całego lub części zęba u chirurga szczękowego.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ