Medidens Częstochowa, Dentysta, Klinika stomatologia - 5 objawów chorób dziąseł

5 najczęstszych objawów chorób dziąseł i jak im zapobiegać!

Patrycja Stelmańska – Bekus, Lekarz Periodontolog w naszej klinice dentystycznej w Częstochowie, często spotyka się z zapytaniami od Pacjentów na temat profilaktyki związanej z chorobami przyzębia.
Zebraliśmy tutaj 5 najczęstszych objawów, po których poznasz, że Twoim dziąsłom trzeba pomóc i kilka porad jak im zapobiegać.

1. Krwawienie dziąseł

Najczęstszym sygnałem problemów dziąseł jest krwawienie podczas szczotkowania zębów czy stosowania nici dentystycznej. Zauważalne krwawienie może świadczyć o stanach zapalnych, takich jak zapalenie dziąseł. Ważne jest, by nie lekceważyć tego objawu, gdyż może być zwiastunem paradontozy.

2. Opuchnięte i zaczerwienione dziąsła

Dziąsła, które są opuchnięte i zaczerwienione, mogą być oznaką stanu zapalnego. Zapalenie dziąseł może prowadzić do bardziej zaawansowanych chorób, takich jak zapalenie przyzębia.

3. Nieświeży oddech

Choroby dziąseł często prowadzą do nieprzyjemnego zapachu z ust. Bakterie, które gromadzą się na powierzchni dziąseł, mogą być źródłem nieświeżego oddechu.

4. Recesja dziąseł

W przypadku zaawansowanych chorób dziąseł możemy zauważyć recesję dziąseł, czyli cofanie się tkanki dziąsłowej. To zjawisko może prowadzić do odsłaniania korzeni zębów, co zwiększa ryzyko nadwrażliwości. Pacjenci skarżą się wówczas na ból przy spożywaniu zimnych lub gorących napojów.

5. Rozchwiane zęby

Choroby dziąseł mogą prowadzić do osłabienia struktury podtrzymującej zęby. W efekcie pacjent może doświadczać ruchomość zębów, a to może skutkować nawet ich utratą.

Proste sposoby zapobiegania chorobom dziąseł:

Regularne szczotkowanie zębów

Szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie przy użyciu pasty z fluorem to podstawowy krok w utrzymaniu zdrowych dziąseł. Ważne jest, aby używać miękkiej szczoteczki, aby uniknąć uszkodzeń dziąseł i nie aplikować zbyt dużej siły nacisku (są na rynku szczoteczki elektryczne, które posiadają odpowiednie sensory, w przypadki szczoteczki manualnej możesz zapytaj o instruktarz naszej higienistki.

Używanie nici dentystycznej

Regularne stosowanie nici dentystycznej pomaga w usunięciu resztek pokarmowych i bakterii z miejsc trudno dostępnych dla szczoteczki. To kluczowy element utrzymania higieny jamy ustnej, gdyż nawet najlepsza szczoteczka nie jest w stanie wyczyścić pokarmu ze wszystkich przestrzeni między zębowych.

Płukanie ust odpowiednim płynem

Płukanie ust specjalnym płynem antybakteryjnym może pomóc w redukcji ilości bakterii w jamie ustnej. Wybór odpowiedniego płynu może zależeć od indywidualnych potrzeb pacjenta, tu również nieoceniona jest rada higienistki.

Regularne wizyty u dentysty

Wizyty kontrolne u dentysty raz na pół roku pozwalają na wczesne wykrywanie ewentualnych problemów z dziąsłami i dają możliwość skutecznej interwencji, zanim stan uzębienia znacząco się pogorszy. Higienizacja, czyli profesjonalne czyszczenie zębów usuwa płytkę nazębną, która może przyczyniać się do chorób dziąseł.

Zdrowa dieta

Nie będzie chyba zaskoczeniem twierdzenie, iż zbilansowana dieta bogata w witaminy i minerały wspiera ogólne zdrowie dziąseł. Unikanie nadmiernego spożycia słodyczy i picie dużej ilości wody to dodatkowe kroki w kierunku utrzymania zdrowej jamy ustnej.

Podsumowując, zdrowie dziąseł ma kluczowe znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej. Regularna higiena i wizyty kontrolne u dentysty są kluczowe dla zapobiegania chorobom dziąseł.
Dbając o dobry stan naszych dziąseł, będziemy cieszyć się pięknym uśmiechem i ogólnym dobrym zdrowiem jamy ustnej.